Šiuo metu pasaulyje vyrauja įvairios spalvos. Nuo visiškai baltos iki juodos, ir nuo „šinšilos“ iki „kolorpointinių“. Sparčiai populiarėja katės, turinčios piešinius. T.y. kailis gali būti taškuotas, dryžuotas arba marmurinis. Bet, ko gero yra, buvo ir liks pačios populiariausios – mėlynos spalvos katės.

Pirmiausiai pakalbėkim apie lygius (solid) atspalvius. Jų iš viso tėra 7. Ir,matyt, tik šį kodavimą reiktų prisiminti. Visas kitas prisiminsite savaime. Taigi:

  • Juodas (Black) BRI n
  • Mėlynas (Blue) BRI a
  • Šokoladinis (Chocolate) BRI b
  • Lelijinis (Lilac) BRI c
  • Raudonas (Red) BRI d
  • Kreminis (Cream) BRI e
  • Baltas (White) BRI w

Baltas atspalvis vienintelis yra išimtis, kadangi baltos britų katės turi teisę būti oranžinių arba mėlynų akių ir netgi skirtingų spalvų akių! Akių spalvos koduojamos skaičiais: 61 – mėlynos(žydros) akys, 62 – oranžinės akys, 63 – skirtingų spalvų.

Vėžlio kiauto spalva. Tokios spalvos išskirtinai būna tik katės (genetiškai tokios spalvos katinų nebūna). Štai dar 4 kodavimo atspalviai, kuriuos reiktų prisiminti: VĖŽLIO KIAUTO (TORTIE) BRI f, g, h, j

Požiūris į vėžlio kiauto atspalvius nėra vienareikšmis. Yra žmonių, kurie visiškai nepriima tokio “meno”. Yra ir kiti, kurie mano, kad tokie atspalviai “veža”. Bet kokiu atveju “vėžliukai” nepakeičiama “medžiaga” veisimui. Šios spalvos katės atsiveda tokių skirtingų atspalvių kačiukus, kokių bet kuri solid spalvos katė galėtų tik pasvajoti. Kiekvienas veisėjas supranta, kad “vėžliukas” – tai “višta, dedanti auksinius kiaušinius”, ypač kalbant apie gražius ir puošnius kačiukus.

Dūmo (Smoke) atspalviai

Kiekvienas plaukelis nudažytas pagrindine spalva per 1/3 plauko ilgio. Apatinė plauko dalis ir paplaukis turi būti grynai sidabrinės (beveik baltos) spalvos.

BRI ns, as, bs, cs, ds, es.

  • ns – juoda dūminė,
  • as – mėlyna dūminė
  • bs šokoladinė dūminė
  • cs – lelijinė dūminė
  • ds raudona dūminė
  • es – kreminė dūminė

 

BRI fs, gs, hs, js.

  • fs – juoda vėlinė dūminė,
  • as – mėlyna su kremu dūminė
  • hs – šokoladinė su kremu dūminė
  • js – lelijinė su kremu dūminė

Dar viena sidabrinių atspalvių grupė: šešėliniai (shaded) ir šinšiliniai (shell). Jeigu “dūmo” atspalviai atrodo šviesiai – pagrindinis tonas ( juodas, mėlynas ir t.t.), tai šešėliniai ir šinšiliniai atspalviai atrodo beveik balti, su papilkėjimu plauko galiukuose. Ir nieko čia keisto: “papilkėjimas” sudaro tik 1/6 plauko dalį šešėliniuose, 1/8 – šinšiliniuose variantuose. Tokio atspalvio katytės trumpai vadinamos šinšilomis. Šinšilų kailiukas atrodo puošnus ir turtingas, kaip sidabrinės lapės kailiniai. Jų veisimas yra nepaprastai sudėtingas. Ne mažiau įdomūs yra auksiniai atspalviai, koduojami raide y, tačiau tai dar labai didelė retenybė ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

Margos katės

Margos katės – tai spalvotos katės su baltais lopais.Variantų būna įvairių, o pavadinimas priklauso nuo baltų dėmių didumo ir pobūdžio.Geriausiai žinomos yra dvispalvės ir trispalvės. Abiem atvejais baltos dėmės neturi sudaryti daugiau kaip trečdalio viso kailiuko paviršiaus.

Rainos katės

Rainos katės būna keturių rūšių: taškuotos, tigro kailio piešinio, dėmėtos ir marmuro piešinio. Rainumas, nepriklausomai nuo pagrindinės spalvos turi būti labai ryškus, t.y. turi būti kontrastas.

Katės su žymėmis

Dar viena britų katės kailiuko spalva yra su žymėmis. Norėdami išveisti tokį poveislį, keli britų ir olandų verslininkai sumišrino persų kates su žymėmis ir britų kates. Katės būna su tamsiai rudomis, melsvomis, rausvomis, kreminėmis, šokolado, lelijinės spalvos žymėmis, dryžuotomis arba nedryžuotomis. Yra ir su vėžlio kiauto piešinio žymėmis. Bet tai pat, kaip ir rainų kačių, kontrastas tarp kūno spalvos ir spalvotų žymių ant ausyčių, snukučio, letenėlių, uodegos turi būti kuo ryškesnis.

Nereikia pamišti, kad spalva išreiškia tokias charakteristikas kaip kailio spalva, kailio piešinys ir akių spalva. Be to, spalva genetiškai atspindi letenėlių pagalvėlių ir nosies galiuko spalvą. Ir jeigu, pavyzdžiui, grynai mėlynai katytei ant letenėlės rastume rausvą dėmelę, galima sakyti, kad ji nėra grynai mėlyna, o mėlynai-kreminė. Kalbant apie britų kates, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į standartinę plauko spalvą: kiekvienas plaukas turi būti tos pačios spalvos nuo plauko šaknies iki paties galiuko, išskiriant tik tabbi- ir sidabro spalvos

Gali būti, kad toks aprašymas tikrai nuvils vienos spalvos (dažnai vadinamos solid) britų kačių augintojus. Atsižvelgiant į tai, mėlynų britukų kailis NEGALI TURĖTI sidabrinio atspalvio, kaip patraukliai beatrodytų. Juodų ir šokoladinių britų apatinė plauko dalis NEGALI būti nušviesėjusi. Visi šie defektai vadinami spalvos broku. O kailio spalvai CFA – standartas skiria 15 balų, FIFE ir WCF – standartas 25 (!) balus